Avrupa Bankalarının Batık Kredileri-web 2017-05-21T13:24:00+00:00

Avrupa Bankalarının Batık Kredileri

Olga Üçöz

Finansman Müdürü
Hayat Varlık Yönetim A.Ş.

Ekim 2016

Lehman Brothers çöküşünün tetiklediği finansal krizden sekiz yıl sonra Avrupa bankalarının hala 1,2 trilyon Euro (1,3 trilyon Amerikan Doları) tahsili gecikmiş alacağı mevcut ve KPMG’ye göre bu alacak bankalarda daha senelerce devam edecek.

Bankalar daha katı sermaye kuralları ve cezaların baskısı altında iken bölgedeki yavaş ekonomik büyüme ortamında sorunlu varlıklardan kurtulma çabası bankaların karlılığını zedeleyebilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz oranları kredilerden gelen gelirleri buharlaştırmak üzereyken, Avrupa bankaları batık alacaklarını bir an önce azaltmak için uğraşıyorlar. KPMG’ye göre, net faiz marjları (kredi geliri ile fonlama maliyeti arasındaki fark) Avrupa’da ortalama olarak %1,2 iken, ABD’de  %3 seviyesinde.

Aynı rapora göre Avrupa’daki sorunlu krediler oranı 2008’de %1,5 iken 2013’te  %5’in üstüne kadar yükseldi. Bu kredilere bağlı faiz kaybı, değer kaybetmiş aktif  karşılıklarındaki yükseliş ve batık kredilerin satışı ile kaydedilen zarar bankaların karlılığını olumsuz etkilemekte.

Kaynak: “European Banks Stuck With $1.3 Trillion of Bad Loans, KPMG Says”
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-10-31/european-banks-stuckwith-1-3-trillion-of-bad-loans-kpmg-says

www.hayatvarlik.com’da yayımlanan tüm yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır.
Kaynak belirtilerek kullanılması için izin alınması zorunludur. İzinsiz kısmen
veya tamamen kullanılamaz. www.hayatvarlik.com’da bulunan makalelerde
belirtilen görüş ve değerlendirmeler yazarın kendisine aittir