Avrupa’da 2015 Kredi Satışları 100 Milyar Euro’yu Geçti-web 2017-05-21T13:24:46+00:00

Avrupa’da 2015 Kredi Satışları 100 Milyar Euro’yu Geçti.

Olga Üçöz

Finansman Müdürü
Hayat Varlık Yönetim A.Ş.

Şubat 2016

KPMG verilerine göre, 2015 yılında, 73 milyar Euro’su İngiltere, İrlanda ve İspanya’da olmak üzere, 30 Avrupa ülkesinde toplam 104 milyar Euro’luk canlı ve tahsili gecikmiş kredi satıldı. Bu da finansal krizin başlangıcından beri en yüksek tutar. Aynı rapora göre önümüzdeki iki yılın da yoğun geçeceği bekleniyor. Ayrıca toplam 32 milyar Euro tutarında işlem de henüz müzakere ve satış aşamasında.

Avrupa banka bilançoları yüksek tutarlarda tahsili gecikmiş alacak yükü taşıyor. Bankaların, tahsili gecikmiş alacaklarını satarak, bilançoları küçültme ihtiyacı banka dışı yatırımcılar için fırsat yaratıyor.

İspanya ve İrlanda’daki gibi, tahsili gecikmiş alacakları üstlenen bankaların (“bad bank”) kurulması da kredi satışlarını destekledi ve bankaların sağlığa kavuşmasına yardımcı oldu.

Bu noktada kredi derecelendirme kuruluşları, analistler ve hükümetler menkul kıymetleştirmeye (seküritizasyona) odaklanıyor. Kredilerin kolayca işlem görebilen tahvillere dönüştürülmesi gelecekteki kredi satışları için önemli bir unsur olarak görülüyor.

İtalyan hükümeti, tahsili gecikmiş alacaklarının satışlarını desteklemek için, devlet garantili menkul kıymetleştirme kullanmayı planlıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise, 2016  yılında “yeniden tahsil edilebilen” kredilere dayalı menkullerin daha yüksek tutarlarda ve olanak  dahilinde banka dışı kuruluşlar tarafından ihraç edilmesini bekliyor.

Banka dışı menkul kıymetleştirmenin rolü İngiltere’de de büyüyor. Girişim sermayesi şirketi  mülkiyetindeki bir platform olan Kensington Mortgages, geçen yılın en büyük menkul  kıymetleştirme işlemi oldu. Kasım ayında ise İngiltere hükümeti 13 milyar İngiliz Sterlini  tutarındaki Northern Rock ipotek portfoyünü girişim sermayesi fonu Cerberus’a sattı.

Kaynak: “European Loan Sales Passed €100bn in 2015”, Financial Times

www.hayatvarlik.com’da yayımlanan tüm yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. Kaynak belirtilerek
kullanılması için izin alınması zorunludur. İzinsiz kısmen veya tamamen kullanılamaz.