İtalya, Bankaları’nın Tahsili Gecikmiş Alacakları ile İlgili Avrupa Birliği’yle Anlaşmaya Vardı-web 2017-05-21T13:26:00+00:00

İtalya, Bankalar’nın Tahsili Gecikmiş Alacakları ile İlgili Avrupa Birliği’yle Anlaşmaya Vardı

Olga Üçöz

Finansman Müdürü
Hayat Varlık Yönetim A.Ş.

Ocak 2016

Financial Times’ta yer alan habere göre İtalya, İtalyan bankalarına büyük tahsili gecikmiş alacak portföylerinin devlet garantisi ile özel yatırımcılara satışına imkan vermesi konusunda Avrupa Birliği ile anlaştı.

Toplam kredi hacminin ve gayri safi yurt içi hasılanın %17’sini oluşturan İtalyan bankaların bilançosundaki 350 milyar Euro’luk tahsili gecikmiş alacaklar ülkenin ekonomik toparlanmasını engelliyor.

İtalya maliye bakanlığına göre, söz konusu anlaşma tam olarak “kötü banka” anlaşması olmasa da – bu durumda kamu fonları doğrudan tahsili gecikmiş alacak alımları için harcanacaktı – satılacak tahsili gecikmiş alacak portföylerinin devlet güvencesi altına alınmasına yol açıyor.

Cerberus ve Apollo gibi tahsili gecikmiş alacak portföy yatırımcıları uzun zamandır İtalya piyasasına ilgi gösteriyorlar, ancak tahsili gecikmiş alacakların defter değeri  yatırımcıların vermek istedikleri fiyattan yüksek kaldığı için geçen sene sadece 10 milyar Euro’luk portföyün satıldığı söyleniyor. Devlet garantisi bazı tahsili gecikmiş alacaklarının menkul kıymetleştirme (seküritizasyon) şirketlerine daha yüksek fiyattan aktarmasına imkan verecek.

Kaynak: Italy Reaches ‘Bad Bank’ Agreement with Brussels, Financial Times
Q&A: Italy’s ‘Bad Bank’ Deal, Financial Times

www.hayatvarlik.com’da yayımlanan tüm yazı ve fotoğrafların her hakkı
saklıdır. Kaynak belirtilerek kullanılması için izin alınması zorunludur.
İzinsiz kısmen veya tamamen kullanılamaz.